9083109

У четвртак, 1. децембра 2022. године, Народна библиотека „Миодраг Борисављевић“ пригодним програмом обележила је век од рођења Васка Попе – академика и најпревођенијег српског песника, уврштеног у 100 најзанаменитијих Срба.

Попина песничка збирка „Кора“, објављена 1953. године, поставила је камен темељац модерне српске поезије, обележила епоху и одредила правац њеног даљег развоја.

За живота је објавио осам књига поезије које су чиниле круг и носиле своје знамење.

1972. године основао је Књижевну општину Вршац и покренуо необичну библиотеку на дописницама названу „Слободно лишће“.

О Васку Попи, његовој поезији и месту у српској књижевности и култури, надахнуто је говорио проф. др Михајло Пантић, аутор зборника „Сазвежђе Васка Попе“.